Albania

Albania
(Average 0 of 0 Ratings)
  • place-img
  • place-img
  • place-img
place-imgplace-imgplace-img

Kraina orłów, kraj ludzi mówiących otwarcie- to nazwy, których używają Albańczycy, mówiąc o swojej pięknej ojczyźnie. Wspaniałe zabytki, góry, plaże, jeziora, śródziemnomorski klimat i gościnność mieszkańców sprawiają, że coraz częściej odwiedzają ten niewielki kraj turyści, szukający nowych, autentycznych miejsc do odkrycia.

[dt_tourpackage_list limit=”5″ carousel=”true” /]

Atrakcje w regionie

TIRANA

Stolica i największe miasto Albanii (ok. 600 tys. mieszkańców) leży nad 3 rzekami: Lane, Tirane i Terkuze. Centralnym punktem miasta jest Plac Skanderbega, na którym mieści się budynek Narodowego Muzeum Historycznego. Na fasadzie muzeum widnieje ogromna mozaika, będąca obecnie jednym z symboli Tirany, przedstawiająca Albańczyków w tradycyjnych strojach, idących ze sztandarem. Na środku placu znajduje się konny pomnik Skanderbega – największego albańskiego bohatera. Innym, ważnym budynkiem na placu jest Meczet Ethem Beja, należący do najważniejszych zabytków muzułmańskich w Albanii. Warta uwagi jest również 35 metrowa wieża zegarowa, z której można podziwiać przepiękną panoramę miasta. W Narodowej Galerii Sztuki można obejrzeć cenną kolekcję ikon sławnych malarzy – Onufrego i braci Zograf. Warto również zobaczyć pałac prezydenta republiki, pałac kongresowy, muzeum archeologiczne, przepiękny kościół katolicki św. Pawła. W centrum Tirany jest wiele restauracji oferujących dania kuchni różnych narodów – od albańskiej, greckiej, włoskiej po amerykańską. Zakupy z kolei można zrobić na największym bazarze spożywczym. Można tu kupić dosłownie wszystko i zetknąć się z miejscowym kolorytem.

DURRËS

Drugie co do wielkości miasto w Albanii (ok. 160 tys. mieszkańców). Położone nad Adriatykiem jest także jednym z ważniejszych albańskich ośrodków turystyki. Długa historia miasta, sięgająca średniowiecza, pozostawiła wiele ciekawych zabytków, także z czasów rzymskich. Warto tu zobaczyć pozostałości starożytnych murów miejskich, rzymskiego forum i amfiteatru, a także ruiny term rzymskich z II w. Warto wybrać się do Muzeum Archeologicznego z nowoczesną ekspozycją poświęconą kulturze starożytnej.

SARANDA

Stolica Riwiery Albańskiej, najsłynniejszy kurort, kiedyś dostępny tylko dla dygnitarzy. Saranda leży na południu Albanii, nad Morzem Jońskim, blisko granicy z Grecją i naprzeciw wyspy Korfu, od której dzieli ją tylko krótki rejs katamaranem. Saranda ma doskonały klimat i średnio 290 słonecznych dni w roku. Jest tu piękna promenada z palmami, stanowiąca centrum kurortu, sklepiki i knajpki. Za niewielką kwotę można wypić znakomitą kawę i spróbować byrki – tradycyjnej albańskiej przekąski, rodzaju pieroga nafaszerowanego szpinakiem, serem lub mięsem. Wzdłuż nadmorskiej promenady ciągną się plaże – przeważnie żwirowe, z widokiem na wyspę Korfu. Saranda ma bardzo długą historię, pamietającą czasy Ilirów i Rzymian. Na wzgórzu znajdują się ruiny średniowiecznej warowni Lekures.

BERAT

Nazywany „miastem tysiąca okien” Berat również objęty jest patronatem UNESCO. Podziwiać tu można przepiękną zabytkową dzielnicę „tysiąca okien”, starówkę położoną wysoko nad centrum, gdzie zachowały się fragmenty historycznej zabudowy pochodzącej z rożnych czasów od iliryjskich po tureckie. W Cerkwi Matki Bożej aktualnie mieści się muzeum Onufrego, słynnego malarza ikon z XVI w. Z kolei Cerkiew Trójcy Świętej z XII/XIV w. to klasyczny przykład architektury bizantyjskiej.

GJIROKASTRA

Gjirokastra nazywana jest „miastem srebrnych dachów”. Zawdzięcza to kamiennym domom starówki, których dachy pokryte są szarosrebrnymi łupkami. Uliczki są często bardzo strome, stąd inna nazwa: „miasto tysiąca schodów”. Gjirokastra to miasto-muzeum, gdzie czas zatrzymał się w miejscu. Ze względu na wyjątkową zabudowę w 2005 r. wpisano je na listę UNESCO. Tutaj urodził się Enver Hodża, najdłużej w Europie sprawujący władzę dyktator. Nad miastem dominuje średniowieczna twierdza otoczona wysokimi i masywnymi murami. W twierdzy mieści się Muzeum Narodowe Broni, gdzie można podziwiać ekspozycję ciężkiej broni, głównie z czasów II wojny światowej.

BUTRINTI

Butrinti słynie z wykopalisk archeologicznych, wpisanych na listę UNESCO. Ruiny antycznego miasta leżą na półwyspie o owalnym kształcie. Jest to jedno z najciekawszych stanowisk archeologicznych w rejonie Adriatyku. Można tu zobaczyć pozostałości rzymskich term, fragment murów z wieżą obronną z czasów weneckich (XV-XVI w.), antyczną agorę, świątynię Asklepiosa z III w. p.n.e. i amfiteatr. W gimnazjonie zachowały się m.in. resztki fontanny, mozaiki, wizerunek Dionizosa, a w pobliżu monumentalny grobowiec, ruiny pałacu, mury i bramy z czasów bizantyjskich, ruiny trójnawowej bazyliki chrześcijańskiej z VI w. Zwiedzić można także muzeum, gdzie mieści się ekspozycja cennych znalezisk oraz ruiny rzymskich willi z I w. p.n.e.

APOLLONIA

Kompleks historyczno-archeologiczny, jedna z większych atrakcji rejonu południowego Adriatyku. Starożytna Apollonia została założona w 588 r.p.n.e. przez greckich osadników z Koryntu i Korfu. Na terenie kompleksu można zwiedzić monastyr prawosławny datowany na XIII-XIV w. Mieści on muzeum archeologiczne z eksponatami znalezionymi na terenie miasta, wśród nich znaleźć można antyczne detale architektoniczne, rzeźby i sarkofagi. Na dziedzińcu znajduje się Cerkiew Matki Bożej z XII w. Na terenie wykopalisk archeologicznych znajduje się amfiteatr, w którym nadal odbywają się przedstawienia i koncerty. Warto zwiedzić ruiny świątyni Artemidy, znajdziemy tam też pozostałości akropolu, Nimfeum, zespołu studni i fontann pochodzących z IV w. p.n.e.

KRUJA

Historyczny zespół z twierdzą albańskiego bohatera narodowego Skanderbega. W odbudowanej części mieści się również muzeum. Warto wybrać się na lokalny bazar, aby poczuć klimat tego miejsca.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Morbi hendrerit elit turpis, a porttitor tellus sollicitudin at. Class aptent taciti sociosqu ad litora torquent per conubia nostra, per inceptos himenaeos.

Pilot: turyści objęci są opieką polskiego rezydenta, do którego zadań należy pomoc przy przylocie, wylocie i podczas pobytu oraz przyjmowanie zapisów na wycieczki lokalne.

Czas przelotu: Polska – Korfu: ok. 2 godz. 15 min, katamaran do Sarandy: ok. 45 min.

Czas lokalny: czas polski.

Język: albański, można się też porozumiewać w języku angielskim.

Waluta: lek (ALL); 1 EUR = 125 ALL.

Napięcie: 220 V.

Ceny w hotelach i restauracjach: obiad – ok. 500 ALL, piwo – ok. 100-150 ALL, woda mineralna – ok. 35 ALL, kawa – ok. 50 ALL, wino – ok. 200 ALL.

Wynajem samochodów: od ok. 700 ALL/dzień; benzyna – ok. 100 ALL/litr.

Komunikacja: taksówka, w obrębie małych miejscowości ok. 200 ALL.

Plaże: wstęp bezpłatny; wypożyczenie leżaka z parasolem ok. 5 EUR (komplet 2 leżaki i parasol).

Wycieczki lokalne: organizowane są przez lokalne agencje turystyczne na warunkach przez nie określonych. Istnieje możliwość niezorganizowania wycieczki z powodu zbyt małej liczby chętnych.