Organizacja wycieczki szkolnej

Każdy z nas choć raz był na wycieczce szkolnej lub zdecyduje się wysłać na nią swoje pociechy.

Jak to wygląda od kwestii organizacyjnej?

Wycieczki szkolne to niezapomniane przeżycia dają nie tylko okazję do poznania nowych ciekawych miejsc.To czas nauki i zabawy, lekcja samodzielności, zacieśnianie przyjaźni zintegrowanie uczniów i nauczycieli.

Zorganizowanie wycieczki w ramach działań szkoły łączącej wypoczynek z integracją i edukacją wymaga sporego zaangażowania i pracy ze strony nauczyciela. Ponadto taka aktywność szkolna wymusza przygotowanie nowych lub przestrzegania już obowiązujących zasad i regulaminów.

Ogrom spraw i formalności z tym zwiazanych może przytłaczać.
Dlatego niezwykle pomocne może okazać się wsparcie biura podróży, które wyręczy nas z wielu obowiązków, zadba również odpowiednie bezpieczeństwo wyjazdu. 

Zamierzamy tutaj dostarczyć - Wam nauczycielom, dyrektorom, rodzicom rzetelnych i praktycznych informacji, które wesprą procesy organizacyjne przy planowaniu wycieczek szkolnych i wspólnych wyjazdów.

Dla branży turystycznej będzie to z pewnością miejsce do wymiany cennych doświadczeń, poznania obaw drugiej strony związanych z organizacją wycieczek w dobie pandemii oraz możliwość ich zniwelowania.

Planowanie wycieczki

Organizując wycieczkę i jej program miejmy na uwadze wiek, zainteresowania i potrzeb uczniów, ich stan zdrowia, kondycję, sprawność fizyczną i umiejętności.

Planujmy więc mądrze. Nie wybierajmy się zatem z uczniami klas 1-3 na wycieczkę kilkudniową, która głównie będzie polegać na pieszym zwiedzaniu, gdyż fizycznie jej nie podołają, a licealistom nie ma sensu organizować wycieczki do ZOO.

Jeśli określimy cele i potrzeby naszych wychowanków, wówczas możemy zabrać się za planowanie wyjazdu od strony formalnej. 
Na początku określmy czy organizujemy wyjazd samodzielnie czy też we współpracy z biurem podróży, touroperatorem. 

Zgodnie z ustawą, szkoła może współpracować ze stowarzyszeniami i innymi podmiotami, których przedmiotem działalności jest krajoznawstwo i turystyka, czyli z tzw. touroperatorami. 

Poinformowanie o planowanej wycieczce

W świetle prawa organizatorem wycieczki szkolnej jest szkoła, a zgodę na zorganizowanie wycieczki wyraża dyrektor placówki. Ważne jest zatem aby już na wstępnym etapie, swoją decyzję o organizacji wycieczki skonsultować z dyrektorem, rodzicami i uczniami. Zarówno wycieczki krajowe, jak i zagraniczne powinny być z wyprzedzeniem podane do wiedzy dyrekcji szkoły i dla rodziców do planowania budżetu domowego. Warto wykorzystać okazję i poruszyć temat wyjazdu już na zebraniu z rodzicami. W tym celu możesz poprosić biuro podróży o przykładową ofertę z ceną, terminem i programem zwiedzania. Oczywiście może on potem ulec zmianie na Twoje życzenie, ale będzie stanowić cenny punkt wyjścia do dyskusji o wyjeździe.

Opiekunowie – Kadra wycieczki

Dyrektor szkoły wyznacza kierownika i opiekunów wycieczki spośród pracowników pedagogicznych szkoły.
W zależności od celu oraz programu wyjazdu opiekunem wycieczki może być także osoba spoza grona pedagogicznego. W przypadku wycieczki zagranicznej kierownik lub co najmniej jedne z opiekunów muszą znać język obcy na poziomie komunikatywnym. Rola kierownika wycieczki jest kluczowa i  wiąże się z dodatkowymi obowiązkami do których należy m.in.: opracowanie programu i regulaminu wycieczki; zapoznanie uczniów, rodziców i opiekunów z przygotowanymi dokumentami oraz z zasadami bezpieczeństwa; określenie zadań dla opiekunów wycieczki; zadbanie o odpowiednie zamówienie usług niezbędnych do realizacji wyjazdu; dysponowanie środkami finansowymi przeznaczonymi na organizację wycieczki; dokonanie podsumowania, oceny i rozliczenia finansowego wycieczki po jej zakończeniu. 
Dyrektor szkoły może także wyrazić zgodę na łączenie funkcji kierownika i opiekuna wycieczki.

Zgoda rodziców

Rodzice lub opiekunowie prawni zobowiązani są dostarczyć pisemną zgodę na udział dziecka w wycieczce oraz zapoznają się i kolejno akceptują obowiązujące regulaminy (np. regulamin wycieczki czy regulamin zwiedzania konkretnego obiektu). Rodzice powinni także poinformować o stanie zdrowia dziecka, przyjmowanych przez niego lekach czy specjalnych dietach.
Dyrektor szkoły wyznacza kierownika i opiekunów wycieczki spośród pracowników pedagogicznych szkoły.

Ubezpieczenie uczestników wycieczki

W przypadku wycieczek organizowanych w kraju nie ma obowiązku ubezpieczenia uczestników od tzw. następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). Reguluje to rozporządzenie MEN z dnia 28 sierpnia 2014 r., które znosi taką obligatoryjność. W praktyce większość szkół na początku roku szkolnego zawiera umowy ubezpieczenia zbiorowego, bądź to rodzice sami decydują się na ubezpieczenie we własnym zakresie. W takim wypadku warto upewnić się, czy ubezpieczenie obejmuje faktycznie zdarzenia mające miejsce także na wycieczce szkolnej. Inaczej sytuacja prezentuje się w przypadku wycieczki zagranicznej. Tutaj to szkoła ma obowiązek zawrzeć umowę ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) oraz kosztów leczenia (KL) na rzecz osób biorących udział w wycieczce. Jeśli jednak wycieczka organizowana jest z biurem podróży, wówczas mamy już gwarancję ubezpieczenia na czas wyjazdu, ponieważ jest to ustawowy obowiązek organizatora turystyki.
Wskazane jest także aby kierownik i opiekunowie wycieczki 

Dokumenty i formalności – sytuacja formalno prawna współpraca z biurem podróży

Zgodę na organizację wycieczki wyraża dyrektor szkoły, który zatwierdza kartę wycieczki. Na karcie wycieczki należy podać min. cel wycieczki, miejsce, termin, kontakt do kierownika, liczbę uczniów i opiekunów, środek transportu, program wycieczki. Wzór karty wycieczki jest dostępny jako załącznik do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 25 maja 2018 r. (poz.1055). Do karty wycieczki dołączona jest także lista uczniów biorących udział w wycieczce. Zawiera ona imię i nazwisko ucznia oraz dane kontaktowe do rodziców/ opiekunów prawnych. Listę uczestników podpisuje dyrektor. 

W zależności czy wycieczka organizowana jest w kraju, czy też za granicą działania formalne będą się tutaj różnić.

Tylko w przypadku wycieczki organizowanej za granicą, dyrektor szkoły jest w obowiązku poinformować organ prowadzący (gminę) i organ sprawujący nadzór pedagogiczny (kuratorium) o organizowaniu wycieczki.

Aby uzyskać akceptację kuratorium, należy wymaganą dokumentację dostarczyć w terminie umożliwiającym dokonanie analizy zawiadomienia i wprowadzenie ewentualnych uzupełnień tj. minimum 7 dni przed wyjazdem.

Dofinansowanie wycieczki szkolnej

O dofinansowaniu wycieczki szkolnej decyduje w dużej mierze charakter szkoły szkoła prywatna | szkoła publiczn.
 
Szkoła prywatna jest osobowością prawną i sama w sobie może być stroną umowy.
W Takim przypadku biuro podróży po zrealizowaniu wyjazdu wystawia fakturę na szkołę.

Sytuacja wygląda inaczej  w przypadku szkoły publicznej, która nie ma osobowości prawnej a jest “państwową jednostką budżetową”.

Przy podpisaniu umów na wycieczkę szkolną stroną jest gmina (jednostka samorządowa), którą reprezentuje dyrektor szkoły. Oznacza, to że płatność za wycieczkę do biura powinna być dokonana przez szkołę z wydzielonego subkonta, jako płatnika za imprezę. W praktyce koszty wycieczki są oczywiście w większości pokrywane przez rodziców, a wpłacane pieniądze przechodzą przez konto szkoły. Tutaj, faktura za zrealizowaną wycieczkę jest przez biuro podróży wystawiona na gminę lub szkołę.

Rozliczenie wycieczki

Jeśli szkoła zdecydowała się samodzielnie zorganizować wycieczkę, wówczas kierownik po powrocie z niej dokonuje podsumowania, oceny i rozliczenia finansowego wycieczki. Rozliczenie wycieczki zawiera podsumowanie wszystkich wydatków oraz faktury i rachunki potwierdzające dokonanie wpłat za poszczególne świadczenia. Takie rozliczenie jest składane do dyrekcji szkoły, która je zatwierdza. 
W sytuacji, gdy zdecydujemy się na wyjazd z biurem podróży, wówczas potwierdzeniem rozliczenia jest podpisana umowa na organizację wycieczki.

Przymierzając się zatem do planowania wycieczki szkolnej, warto mieć na uwadze wszystkie wyżej wymienione kwestie. Jak widzimy są one od siebie bardzo zależne, a decyzje jakie podejmujemy już na początku, rzutować będą na dalsze nasze działania i pracę. Z kolei, biuro podróży z pewnością będzie dla nas partnerem w organizacji wycieczki oraz zdejmie z kierownika większość formalności i odpowiedzialności przy przygotowaniu, realizacji i rozliczeniu wyjazdu.
 

Wycieczki szkolne w dzisiejszych czasach

Podróżowanie w dobie pandemi narzuca pewne rygory sanitarne i ograniczenia, ale nie jest niemożliwe.
Ponadto wierzymy, że te smutne covidowe czasy, kiedyś się wreszcie skończą i wycieczki szkolne w bieżącym roku kolejnych latach będą mogły odbyć się bez większych przeszkód.

Wszyscy po tak długiej izolacji potrzebujemy powrotu do normalności, odbudowy kontaktów społecznych, poczucia stabilizacji. Zwłaszcza  dzieci zamknięte w swoich pokojach przed ekranami monitorów, jak tlenu potrzebują kontaktu z rówieśnikami, wyjścia na zewnątrz, integracji z kolegami, z którymi będą spędzali dużą część dnia.


Wiecej postów takich jak ten


Udostępnij :

Facebook
Twitter
LinkedIn
cookie

Informujemy, że przez korzystanie ze strony internetowej, bez zmian ustawień przeglądarki, wyrażasz zgodę na politykę prywatności i zapisywanie plików cookies, które pozwalają na sprawne działanie naszej strony internetowej.